Kanep

Ajalugu

Kanep (Cannabis sativa) on iidne taim, mida õlirikaste seemnete ja vastupidava kiu tõttu on kasvatatud juba aastatuhandeid. Kanepiseemned ja nendest pressitav õli on inimese jaoks ideaalse Omega-3 ja Omega-6 rasvhapete sisaldusega.

Tervis

Kanepiseemned sisaldavad õli kuni 35% ning selles on ideaalne inimese kehale vajalike Omega-3 ja Omega-6 rasvhapete suhe (3 : 1). Kanepiõli tuntumad rasvhapped on inimorganismile asendamatud alfalinoleenhape ja linoolhape. Kanep sisaldab erinevate allikate põhjal 25–35% valku, millest omakorda 65% on hästi imenduv ja inimese raku toimimises väga olulist rolli mängiv edestiin. Keemilistest elementidest on kanepiseemnetes mainimisväärselt kaaliumi, magneesiumi, fosforit, väävlit ja kaltsiumi, mikroelementidest leidub tsinki ja rauda.

Regulaarne kanepiõli manustamine aitab alandada halva kolesterooli taset veres, samuti kergendab kõrvalnähtudeta näiteks reumaatilise artriidi ning neurodermatiidi sümptomeid. Asendamatute rasvhapete leidumine rasedate ja imetavate emade toidus on eriti oluline lootele ja imikule, väga vajalik muu hulgas kesknärvisüsteemi ja aju funktsioonide arenguks.

Kanepiõlis leiduv haruldane Omega-6 gammalinoleenhape (GLA) on vajalik naistele oluliste rasvlahustuvate hormoonide prostaglandiinide tootmiseks. Prostaglandiinid reguleerivad hormonaaltasakaalu, menstruaaltsüklit, on abiks PMS-nähtude leevendamiseks ja menstruaalvalude korral, samuti kasutatakse GLA-d enne plaanitavat rasedust, sest see parandab emaka tekstuuri. GLA-l on positiivne toime ka immuunsüsteemi häiretele, põletikele, nahahaigustele ja allergiatele.

Loe lisaks: